Ściąganie tekstów będzie możliwe po zarejestrowaniu się i zalogowaniu.

To prywatna strona. Nie wysyłam żadnych reklam ani spamu.

Dziedzina

Autor:

Kategoria:

Emma Popik (ur. 9 marca 1949 w miejscowości Skępe) ― polska autorka fantastyki naukowej oraz baśni dla dzieci.
Skończyła filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. Była nauczycielką, asystentką w Wyższej Szkole Nauczycielskiej w Bydgoszczy i redaktorem merytorycznym w Wydawnictwie Instytutu Morskiego. Po dłuższym pobycie w Londynie oraz podróżach zagranicznych powróciła do Gdańska, gdzie została redaktor naczelną w wydawnictwie, a następnie założyła w 2000 r. i nadal prowadzi czasopismo „Nowy Kurier Nadbałtycki”, którego jest redaktor naczelną.
Jako pisarka debiutowała pod pseudonimem Emma Popiss na łamach „Fantastyki” opowiadaniem Mistrz (nr 3/1983). Swoje utwory publikowała również w „Przeglądzie Technicznym” oraz w „Feniksie”.
W 1986 ukazał się jej zbiór opowiadań science fiction Tylko Ziemia, w 1988 Raport, w 1994 Wrzące powietrze (tomik wierszy), w 1995 Bramy strachu (opowiadania SF), w 1999 Genetyka bogów (esej fantastyczno-paranaukowy), w 2004 Wejście do baśni (baśń dla dzieci). Ostatnio wydana książka (2009 r.) to Plan ― jedenaście opowiadań SF wydane przez wydawnictwo NORTH PRESS Michała Dzióbka. Drukowała opowiadania w antologiach Bliskie spotkania. Opowiadania fantastyczne, Almanach literacki Iskier (Iskry, Warszawa 1986) i Co większe muchy 1992 r.
Niektóre z jej opowiadań były tłumaczone i drukowane w Japonii. Michiko Tsukada przetłumaczyła opowiadanie Nadejście Fortynbrasa i zamieściła w czasopiśmie „Grafikation”. Krystyna Hirayama przetłumaczyła Wejście do baśni. Książka została wydana w Tokio.
Emma Popik jest również autorką wielu artykułów na temat UFO zamieszczanych w prasie amerykańskiej, fińskiej, brytyjskiej oraz chińskiej oraz członkiem amerykańskiego stowarzyszenia Mutual UFO Network. Tłumaczyła też z języka angielskiego książki paranaukowe.
Treść notki zaczerpnięta z Wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Emma_Popik

Strona autorki: http://www.emmapopik.pl/index.php/Strona_g%C5%82%C3%B3wna